Web Tasarım Teklif İsteme Blogu Web Tasarım Firma Tavsiyeleri En Uygun Web Tasarım Fiyatı Veren Firmalar
Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş

Web Hosting Fiyatları

Hosting Fiyatları

İnternetin yeni yeni yayılmaya başladığı dönemlerde fiyatlar dudak uçurtan cinstendi. Türkiye’de bir hosting almak için çok büyük meblağlar ödemek gerekiyordu. Zamanla alt yapının daha da gelişmesi ve daha fazla firmanın ortaya çıkmasıyla birlikte fiyatlarda da düşüş yaşandı. Şu anda Türkiye’de ortalama 20$ - 40$’a bir domain ve hosting alınabiliyor. Fakat bu fiyat ihtiyaçlarınıza göre artıyor veya azalıyor.

Kurumsal bir firmanın web sitesi için bu fiyatlar 50$-250$ arasında değişiyor. Buradan anlaşıldığı kadarıyla 20$-40$ arası fiyatlar genellikle bireysel web sitesi sahiplerine hitap ediyor. Bu nedenle eğer kurumsal bir site düşünüyorsanız talep edeceğiniz hosting ve fiyatlar da ona göre olmalıdır.

Hosting ücretleri paket programlara göre değişiklik göstermektedir;

Kişisel Paketler 20$ - 40$
Kurumsal Paketler : 50$ - 75$
Profesyonel Paketler : 100$ - 130$

Hosting (Barındırma) Nedir?

Hosting Teknik anlatımla ifade edecek olursak hosting (web hosting), bir ya da daha fazla web sayfasının içinde bulunan sayfalar, resimler, kodlar, flash dosyalar gibi birçok materyalin barındırılması, yayınlanması ve korunmasını sağlama işlemidir.

Daha açıklayıcı şekilde ifade edersek de Türkçe karşılığı “barındırma” olan hostingin bilgi deposu olduğunu söyleyebiliriz. İnternet kullanıcılarının sitenize 24 saat girebilmesi için bilgilerin bir yerde kayıtlı olması gerekir. İşte bunu hosting sağlar. Burada asıl önem teşkil eden şey hosting hizmetinizin kapasitesi değil, hızıdır.

Size daha basit bir anlatımla aktaralım; örneğin kendinize ait bir tekne yaptırmak istiyorsunuz. Bunun için sırasıyla;

 • Tekne ruhsatına,
 • Teknenin bağlı olacağı marinaya,
 • Tekne yapımı için malzemeye (ahşap, boya vs.) ihtiyacınız vardır.

Hosting Nedir Burada tekne ruhsatınız; alan adınız(domain), tekne yapımını gerçekleştirebilmek için ihtiyacınız olan malzemeler; web sayfanız ve marinanız da hosting’inizdir. Teknenizi dayanıklı ve donanımlı yaparsanız daha büyük denizlere açılabilme imkânınız olabilir. Fakat ufak bir tekne yaparsanız ancak ufak bir denizde ve ya gölde demirleyebilirsiniz.

Bir marinaya bağlı olmadan tekne yapamayacağınız gibi hosting sahibi olmadan da web sayfasını yapamazsınız. Tekne ruhsatınız olmadan tekneyle gezemeyeceğiniz gibi domaininiz olmadan da web sayfanız internet ortamında bir geçerliliğe sahip olmaz.

Hosting Hizmeti Nasıl Olmalı?

Bir web hostingte her şeyden önce olması gereken 3 kriter vardır: “Hız, boyut ve server.”

İnternet kullanıcıları hızlı, istediklerini anında önlerine getiren siteleri severler. Bunun için hız şarttır.

Sitenizin boyutunun içeriğinin kapsamına göre olması gerekir. Geniş kapsamlı bir site istiyorsanız büyük boyut kullanmanız gerekir. Boyut mail trafiği için de önemlidir.

Kullandığınız program ve veritabanını serverınızn desteklemesi gerekir.

Bunlar bir hostinge başarılı sayabilmemiz için en önemli noktalardır.

Hosting Nasıl Olmalı Hosting almak isteyen domain sahipleri, öncelikle bu konuda fiyata değil aldıkları hizmete bakmalıdırlar. Çünkü Türkiye’de yüzlerce firma bulunmaktadır ve bunların maalesef çok azı yeterli bir hizmet vermektedir. O yüzden firma seçim aşamasında ince eleyip sık dokumanız gerekir. Bu en önemli ölçütten sonra gerekli diğer kriterleri sıralayalım:

 • Hosting seçimini doğru yapmanız gerekir. (Örneğin PHP bir yazılımsa sizin için en uygunu Linux bir hosting almak olacaktır.)
 • İnternet üzerinde yayınlamak istediğiniz resimler, sayfalar, içerikler, videolar ve ya dokümanlar başka kullanıcılar tarafından erişilebilen bir bilgisayarda bulunmalıdır.
 • Tüm içeriklerinizin web sitesi yayınlamak için özel olarak üretilmiş, internete hızlı bağlantısı olan, birçok kullanıcıya aynı anda hizmet verebilecek bir sunucuda bulundurulması gerekir. (Kendi imkanlarınızla da barındırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz; fakat bu çok pahalıdır)
 • Alan kapasitenizin içeriğinizle doğru orantılı olması gerekir. Örneğin 100 sayfa ve üzeri bir içeriğe sahip olmak istiyorsanız 50-100 MB’lık bir alanınız olmalıdır. Daha az sayfalarda 20 MB’lık alan işinizi görür.
 • Ziyaretçi trafiğinizi iyi hesaplamanız gerekir. Günlük 100 ziyaretçi sayfanıza gelerek müzik, video gibi fazla bayt harcayan içerikleri kullanırsa size 1 GB’lık bir trafiğe neden olacaktır.

Limitler Ne Olmalı?

Hosting Limitleri Ne Olmalı Eğer sitenizde büyük boyutlarda resim, film veya mp3 barındırmayı düşünmüyorsanız hosting sağlayıcılarının sundukları alanlar size rahatlıkla yetecektir. Ortalama bir html dokümanının 30kb olduğunu düşünürsek 10mb’lık bir alanda 400 html sayfası barındırabilirsiniz.

Eğer sayfalarınızı PHP, ASP gibi sunucu tabanlı bir programlama diliyle yayınlayacaksanız, web alanınızın boyutunu veri tabanınızı baz alarak hesaplamalısınız. Örneğin 200.000 kayıttan oluşan bir Access database yaklaşık 20mb yer kaplayacaktır.

2 GB’lık bandwidth (veri transferi), 50kb’lık bir dosyanın (jpg, html, asp, gif...) bir ayda 40.000 kere gösterilmesi için yeterli bir miktardır. Genellikle çoğu sitede 2-5 GB arası kullanıldığı için bu rakam idealdir. Fakat sitenize gelecek olan ziyaretçi potansiyelinizin yüksek olacağını düşünüyorsanız buna bağlı olarak veri transfer hızınızı arttırmanız gerekebilir.

 

Web Tasarım
Sosyal
Kıbrıs Otelleri

Kampanyaları görüntüleyebilmek için Flash Player kurunuz

National Geographic Google Belgeseli

Video içeriğini izleyebilmek için Flash Player kurunuz.

Anket
Web Tasarım Firması Seçerken Nelere Dikkat Edersiniz?
 
Faydalı Bilgiler
Fotoğraf ÇekimiFotoğraf ÇekimiHayalinizde canlandırdığınız kusursuz ışığı...
Arama Motoru OptimizasyonuArama Motoru Optimizasyonu Seo kavramı günümüzde yaygınlaşarak önemi
Orjinal İçerik YazımıOrjinal İçerik Yazımı Google’ın, web sitelerinin benzerliğini göz önüne ...
Google 1.Sayfa 1.SıraGoogle 1.Sayfa 1.Sıra Sektörde birçok seo hizmeti veren firmalar...
Adwords HakkındaAdwords Hakkında Anahtar kelimelerinizle arama yapıldığında gösterilir
Son Yorumlar
 • Site Admini
  Merhabalar. Evet aynı zamanda alan adı, hosting, içerik yazımı gibi hizmetler de vermektey... Devamı
 • ASLI Sönmez
  Merhabalar. Web tasarımı ile ilgili hiçbir bilgiye sahip değilim. Acaba tasarım işlemlerin... Devamı

WEB SİTE
Web SiteKendinizi, firmanızı veya hizmetlerinizi tanıtma imkanı sunan çağın teknolojisi web siteleri ile çok daha... Devamı
DOMAİN
Domain
İnternet üzerindeki adresiniz olan domain, aranma hacmi araştırılmış, rekabet seviyesi tespit... Devamı
HOSTİNG
Hosting
Web sitenize yükleyeceğiniz verilerin toplandığı ve yayına verildiği alan olan hosting'de hız.. Devamı
SEO
Seo
Kurumunuza ait web sitesine en uygun anahtar kelimelerin belirlenerek Google'da üst sıralara... Devamı
E-TİCARET
E-Ticaret
Temel eğitim videoları sayesinde şık tasarımlarınıza zaman kaybetmeden hemen başlayın.. Devamı
Tüm Hakları Saklı Tutulmaktadır.
Web Tasarım Fiyatları © 2012
www.webtasarimfiyatlari.com.tr
WebHome
İnternet Reklam ve Bilgi Teknolojileri